
Polska Bośnia i Hercegowina Liga Narodów Kobiet UEFA 2025
Polska Bośnia i Hercegowina Liga Narodów Kobiet UEFA 2025 w piątek, 4 kwietnia, reprezentacja Polski Kobiet w piłce nożnej rozegra kolejne spotkanie w ramach Ligi Narodów UEFA. Rywalkami biało-czerwonych będą zawodniczki z Bośni i Hercegowiny. Mecz odbędzie się na Polsat Plus Arenie w Gdańsku o godzinie 18:00. To ważne spotkanie w kontekście awansu do Dywizji A, a także utrzymania dobrej passy, jaką w ostatnim czasie notują podopieczne Niny Patalon.
Polska Bośnia i Hercegowina Liga Narodów Kobiet UEFA 2025
Polska Bośnia i Hercegowina Liga Narodów Kobiet UEFA 2025. Reprezentacja Polski wystąpi w tej edycji w Dywizji B w Grupie 1. Ruszyła już sprzedaż biletów na to wydarzenie, a bilety można nabyć poprzez stronę bilety.laczynaspilka.pl. Dostępne są bilety w różnych kategoriach cenowych:
- Kategoria I: 30 zł (ulgowy: 15 zł)
- Kategoria II (trybuna dopingowa): 20 zł (ulgowy: 10 zł)
Historia i bilans bezpośrednich spotkań Polska Bośnia i Hercegowina
Reprezentacje Polski i Bośni i Hercegowiny kobiet grały przeciwko sobie siedem razy. Bilans jest całkowicie korzystny dla Polek: sześć zwycięstw i jeden remis. Łącznie biało-czerwone zdobyły 19 bramek, tracąc tylko 2. Bośniaczki jeszcze nigdy nie pokonały Polski.
Po raz pierwszy obie drużyny spotkały się w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2011. Polska wygrała wówczas 4:0 w Sarajewie i 1:0 w Raciborzu. W kolejnych latach, w kwalifikacjach do Euro 2013, znów górą były biało-czerwone – 4:0 i 2:0. Najbardziej zacięty dwumecz miał miejsce podczas eliminacji MŚ 2015 – w Zenicy padł remis 1:1, a w rewanżu w Polsce Polki wygrały 3:1. Ostatnie spotkanie odbyło się w 2018 roku – w meczu towarzyskim Polska wygrała 4:0, pokazując swoją wyższość na każdym poziomie.
Warto dodać, że Bośniaczki zdobyły przeciwko Polsce tylko dwie bramki – jedną w meczu w 2014 roku oraz jedną… po golu samobójczym Polki. W każdej konfrontacji przewagę miała drużyna znad Wisły.
Aktualna forma obu drużyn Polska Bośnia i Hercegowina
Polska przystępuje do meczu jako lider dywizji B w grupie B1 Ligi Narodów z kompletem punktów po dwóch kolejkach. Biało-czerwone wygrały 2:0 z Irlandią Północną i 1:0 z Rumunią, nie tracąc przy tym żadnej bramki. Zespół prowadzony przez Ninę Patalon od dłuższego czasu prezentuje wysoką formę, co potwierdził historyczny awans na Mistrzostwa Europy 2025 – pierwszy w dziejach reprezentacji kobiet.
Polki być może nie zachwycają swoją grą, ale z pewnością są skuteczne i coraz bardziej pewne siebie. W kadrze występują zawodniczki z czołowych lig europejskich, a sama reprezentacja znajduje się obecnie w czołowej trzydziestce rankingu FIFA.
Bośnia i Hercegowina ma za sobą udany start w rozgrywkach Ligi Narodów – rozgromiła Rumunię 4:0 w pierwszej kolejce. Jednak już w kolejnym spotkaniu przegrała 2:3 z Irlandią Północną, mimo że prowadziła 2:1. To zespół nieobliczalny – potrafi zaskoczyć, ale bywa także niestabilny i popełnia błędy, szczególnie w końcówkach meczów.
Tu możesz zobaczyć cały mecz z Irlandią
W tabeli grupy B1 Polska prowadzi z 6 punktami, za nią znajdują się Irlandia Płn. i Bośnia z trzema punktami, a Rumunia nie zdobyła jeszcze punktu.
Mocne strony reprezentacji Polski
Ofensywa z prawdziwego zdarzenia na czele której w ataku stoi Ewa Pajor, napastniczka FC Barcelony, kapitan kadry i najlepsza strzelczyni w historii reprezentacji Polski. Jest szybka, skuteczna, świetnie gra w powietrzu i ma instynkt snajpera. Wspierają ją inne klasowe zawodniczki: Ewelina Kamczyk, Adriana Achcińska, Natalia Padilla-Bidas czy Dominika Grabowska.
W miarę solidna obrona, w której wyróżniają się Paulina Dudek (PSG), Małgorzata Mesjasz, Patrycja Balcerzak czy Oliwia Woś. Zespół gra twardo, ale z głową, i potrafi skutecznie rozbijać ataki rywalek.
Dobrze zbilansowany środek pola za sprawą Natali Chudzik czy Nikola Karczewskiej, które dają kadrze równowagę między ofensywą, a defensywą.
Wysoka kultura gry i doświadczenie międzynarodowe zawodniczek grających we Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoszech, które wnoszą do kadry europejski poziom i obycie z presją.
Mamy też słabe punkty, reprezentacji zdarzają się okresy dekoncentracji, szczególnie w meczach z teoretycznie słabszymi rywalkami. W starciach z mocniejszymi rywalami bywało, że zabrakło skuteczności w kluczowych momentach, niekiedy też brak płynności w rozegraniu przy wysokim pressingu przeciwnika.
Mocne strony Bośni i Hercegowiny
Zgranie: Wiele zawodniczek gra razem w klubie SFK 2000 Sarajewo, co przekłada się na zrozumienie na boisku. Dynamiczne skrzydła na których grają Piłkarki takie jak Sofija Krajšumović czy Dajana Spasojević potrafią wprowadzić zamieszanie w defensywie rywalek. Dobre stałe fragmenty gry: Obrończyni Marija Milinković nie tylko dobrze broni, ale też potrafi zdobywać gole po rzutach rożnych czy wolnych. Ambicja i waleczność to cechuje zespół, który gra do końca, nie poddaje się i walczy o każdy metr boiska.
Słabe punkty Bośni i Hercegowiny to przede wszystkim brak doświadczenia w starciach z drużynami z top 30 świata, częste błędy w końcówkach – brak koncentracji skutkował utratą punktów, jak w meczu z Irlandią Płn. Niewielka głębia składu – przy kontuzjach lub karach jakość drużyny znacząco spada.
Zawodniczki, na które warto zwrócić uwagę w meczu Polska Bośnia Hercegowina
Po stronie Polski oczywiście Ewa Pajor – liderka ofensywy, potrafi zadecydować o losach meczu w pojedynkę, kolejna zawodniczka to Adriana Achcińska młoda, dynamiczna pomocniczka z dobrym strzałem z dystansu. Paulina Dudek – solidna liderka obrony, potrafi również włączyć się do ofensywy. Ewelina Kamczyk – bardzo szybka, przebojowa skrzydłowa, nieprzewidywalna w dryblingu.
Po stronie Bośni i Hercegowiny na uwagę zasługują Marija Milinković – silna stoperka, liderka linii defensywnej, groźna w ofensywnych stałych fragmentach.
Emina Ekic – kreatywna pomocniczka z przeszłością w lidze amerykańskiej. Minela Gačanica – młoda zawodniczka środka pola, która przebojem wdarła się do kadry. Milena Nikolić – doświadczona napastniczka, grająca wcześniej w lidze niemieckiej.
Kilka ciekawostek o reprezentacjach Polski i Bośni i Hercegowiny
- Polki jeszcze nigdy nie przegrały z Bośnią i Hercegowiną.
- Ewa Pajor zdobywała gole w większości meczów przeciwko tej reprezentacji.
- Obie reprezentacje prowadzone są przez kobiety – Nina Patalon i Samira Hurem.
- Gdańsk to szczęśliwe miejsce dla kadry – ostatnio Polki wygrały tu 2:0 z Irlandią Północną.
- Zwycięstwo przybliży Polskę do awansu do Dywizji A Ligi Narodów.
Liga Narodów jako przygotowanie do EURO 2025
Polki trafiły do wymagającej grupy na Mistrzostwach Europy, gdzie zmierzą się z Niemcami, Szwecją i Danią. Dlatego mecze Ligi Narodów są kluczowe dla przygotowania zespołu.
Terminarz spotkań w dywizji B:
- Polska – Irlandia Północna (2:0)
- Rumunia – Polska (1:0)
- Polska Bośnia i Hercegowina (Gdańsk, 4.04.2025 r.)
- Bośnia i Hercegowina – Polska (8.04.2025 r.)
- Irlandia Północna – Polska (30.05.2025 r.)
- Polska – Rumunia (Gdańsk, 3.06.2025 r.)
Celem Biało-Czerwonych jest powrót do dywizji A, co umożliwiałoby walkę z najmocniejszymi zespołami Europy.
Mecz w Gdańsku zapowiada się jako starcie faworyta z ambitnym outsiderem. Reprezentacja Polski ma wszystkie argumenty po swojej stronie – formę, historię spotkań, przewagę kadrową i własny stadion. Jeśli biało-czerwone zagrają na miarę swoich możliwości, powinny sięgnąć po trzy punkty. Bośnia i Hercegowina z kolei będzie walczyć o niespodziankę i urwanie punktów faworytowi, co jeszcze nigdy jej się nie udało.
Czy Polska zrobi kolejny krok w stronę elity europejskiej? Przekonamy się 4 kwietnia wieczorem w Gdańsku.
Polecane
-
1 Liga22.04.25
19 kolejka Orlen 1 Liga Kobiet 2024/2025
#pnk
-
1 Liga14.04.25
18 kolejka Orlen 1 Liga Kobiet 2024/2025
#pnk
-
Liga narodów UEFA 202506.04.25
Bośnia i Hercegowina Polska Liga Narodów Kobiet UEFA 2025
#pnk
-
1 Liga06.04.25
17 kolejka Orlen 1 Liga Kobiet 2024/2025
#pnk