Ranking FIFA Piłka Nożna Kobiet 2025

Ranking FIFA Piłka Nożna Kobiet 2025

Ranking FIFA Piłka Nożna Kobiet 2025. FIFA to skrót od pełnej francuskiej nazwy Fédération Internationale de Football Association, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. Jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca 211 narodowych federacji piłkarskich, w tym 185 państw, 3 terytoria nieuznawane, 9 autonomii oraz 14 terytoriów zależnych.

W strukturach FIFA klasyfikowane są nie tylko męskie reprezentacje narodowe, ale także 209 drużyn kobiecych. Najstarszą kobiecą reprezentacją w piłce nożnej jest drużyna Włoch, grająca nieprzerwanie od 1968 roku, natomiast najmłodszą – Albania, która pojawiła się w rankingu w 2011 roku.

Reprezentacja Polski zajmuje obecnie 28 miejsce w Rankingu FIFA

FIFA prowadzi dwa rankingi reprezentacji narodowych – osobno dla drużyn męskich i kobiecych. System klasyfikacji kobiet opiera się na zasadach Rankingu Elo, który wywodzi się z szachowego systemu rankingowego opracowanego przez amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, Árpáda Elo.

W przeciwieństwie do rankingu mężczyzn, klasyfikacja kobiet uwzględnia metodologię umożliwiającą określenie siły drużyn na podstawie wcześniejszych wyników. Ranking FIFA Piłka Nożna Kobiet 2025 obliczany jest na zasadach Rankingu ELO.

Sposób przyznawania punktów w Rankingu Elo

W systemie World Football Elo Ratings punktacja drużyn opiera się na wynikach rozegranych spotkań. Aby ocena była wiarygodna, drużyna musi mieć na koncie przynajmniej 30 meczów. Punktacja uwzględnia kilka czynników, takich jak:

  • pozycja drużyny przed meczem,
  • ranga spotkania,
  • różnica bramek,
  • rzeczywisty wynik meczu,
  • przewidywane szanse na zwycięstwo.

Największą zaletą tego systemu jest możliwość przeanalizowania siły każdej reprezentacji w dowolnym momencie historii piłki nożnej – nawet od 1872 roku. Takiej funkcjonalności nie posiada tradycyjny ranking FIFA, który został wprowadzony dopiero w 1993 roku.

Najwyższe miejsce, jakie żeńska reprezentacja Polski zajmowała w rankingu FIFA, to 27. pozycja w maju 2010 roku, natomiast najniższe – 36. miejsce w czerwcu 2018 roku.

Powstanie kobiecej kadry narodowej było w dużej mierze zasługą Ireny Półtorak, kierowniczki sekcji piłkarskiej Czarnych Sosnowiec. W latach 80. XX wieku kobiecy futbol w Polsce funkcjonował poza strukturami PZPN. W 1981 roku, z inicjatywy działaczy Czarnych Sosnowiec i Checzy Gdynia, pod przewodnictwem Ireny Półtorak, utworzono reprezentację Polski. Inicjatywa ta była realizowana w ramach Komisji ds. Piłki Nożnej Kobiet, działającej przy podokręgu sosnowieckim w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Katowicach. Pierwszymi selekcjonerami drużyny zostali Roman Bieszke i Tadeusz Maślak.

Dzięki dobrym relacjom z włoską federacją piłkarską udało się zorganizować pierwszy międzynarodowy mecz polskiej kadry. Na zgrupowanie powołano 14 zawodniczek z klubów takich jak Czarni Sosnowiec, Checz Gdynia, Polam Warszawa, Telpod Kraków, Pafawag Wrocław i Walter Radom. Pierwszą kapitan reprezentacji została Zofia Klim.

Debiutancki mecz biało-czerwonych odbył się 27 czerwca 1981 roku na Stadio Cibali w Katanii. Polska przegrała z Włochami 0:3 (0:1). Spotkanie rozegrano w systemie 2×40 minut, co wówczas było standardem w kobiecej piłce nożnej. Na trybunach zasiadło około 5 tysięcy kibiców. Koszty wyjazdu polskiej drużyny zostały pokryte przez włoską federację.

Pełny ranking dostępny na stronie FIFA